Zdarzyło, Ci się może, kiedyś wejść na jakąś stronę, która była tak pstrokata i dość mocno chaotyczna, że już po kilku sekundach postanowiłeś sprawdzić, co tam u konkurencji bądź z drugiej strony czy natknąłeś się kiedyś na witrynę wyglądającą, jakby ktoś ją projektował 5 minut w Paincie, która jest dość mocno przytłoczona kolumną bardzo nieczytelnego tekstu?

Jak można się przed tym chronić? Poznaj nasz skuteczny poradnik na ten dany temat!

Treści na stronie czy wygląd ma duże znaczenie?


Często jednakże się słyszy, że forma to sprawa drugiego rzędu, a przede wszystkim na stronie liczy się treść. Jednak w internecie takie założenie od dawna przestało się sprawdzać. Co z tego, że Twój dany artykuł treść jest napisana w sposób prawidłowy, będzie, przekazywać wszystko, co musi, a Twój marketing będzie na szczytowym miejscu, jeżeli i tak to do nikogo nie trafi, ponieważ będzie dość nieczytelny, ale i trudny w nawigacji, czy po prostu odpychający wizualnie.

Typografia stron internetowych to na dzisiaj jest bardzo kluczowe zagadnienie, którego nie możesz pominąć nigdy w każdym projektowaniu witryny internetowej.

Odpowiedni font, szerokość wiersza, justowanie, kerning to wszystko, a nawet i o wiele więcej ma wpływ na użytkownika. Przy pierwszym zetknięciu się z takimi zagadnieniami, może się wydawać dość ciężkie i za dużo pojęć. Jednakże tak nie jest.

Jak zatem się w tym wszystkim nie pogubić i na co musimy zwrócić swoją uwagę?

Rola typografii komu jest to potrzebne?

Na samym początku jednakże musimy, wyjaśnić, o co chodzi, z tą typografią. Co to w ogóle jest? Najprościej ujmując, to wszystkie działania, które mają na celu właściwie uporządkować dany tekst. Od jego kształtu pojedynczych liter, aż po rozmieszczenie poszczególnych akapitów, nagłówków, czy przypisów.

Krój pisma, czcionka i font.

W definicji podstawowych pojęć o typografii panuje dość spory i nieczytelny bałagan. Zapewne w różnych miejscach napotkałeś się z różnymi teoriami. Zarówno amatorzy, jak i wiele specjalistów chętnie żonglują tymi określeniami, co może, zmylić każdego, kto jest, poza tej branży. Jednakże zamiast na ten dany temat się rozpisywać i mówić suche fakty teoretyczne musimy przejść do praktyki i zagadnień z ów pojęć.

Typograficzny podział krojów pisma.

  • Istnieją nam dobrze znane cztery podstawowe rodzaje krojów pisma:
  • Szeryfowe, charakteryzują się wydłużeniami górnymi i dolnymi.
  • Bezszyfrowe. Nie zawierają one żadnych wydłużeń.
  • Skryptowe. Mają one za zadanie naśladować odręczny charakter pisma.
  • Ozdobne. Jest to krój, który ma przykuć uwagę swoją formą.

Jak dobrać ten właściwy font?

Przy wybieraniu odpowiedniego kroju pisma na swoją stronę musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że nie jest to publikacja książkowa. Obecnie dość dużą część treści przeglądamy na małych ekranach, dlatego też i jest tak to kluczowa część, jak właśnie dany font. Prezentuje się przy znacznym pomniejszeniu, bo przecież nikt nie będzie się domyślał. Dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się odmiana bezszyfrowa. Dodatkowo na font i małe urządzenia wpływają:

  • Kontrast pisma.
  • Wysokość krojów pisma.

Zdecydowanie odradzam, stosowania dwóch ostatnich rodzajów do zapisywania tych dłuższych treści są, one najbardziej przeznaczone do krótkich treści do maksymalnie 1000 zzs.

Skąd wziąć fonty?

Nie masz pomysłu jednakże jaki ten krój pisma wybrać? Poznaj sekret innych stron. Możesz znaleźć nazwę cyfrowej czcionki swojej konkurencji. Służy do tego na przykład rozszerzenie do przeglądarki jak Fonts Ninja.

Zasady typografii.

Wybór odpowiedniego kroju to tak naprawdę połowa sukcesu. Przy całkowitym tworzeniu takiej strony musimy ułożyć odpowiednio jeszcze treść, tak też i aby wyglądała ona zgodnie z regułami UX. Poznaj parę zasad.

Nie używaj zbyt wielu krojów pisma.

Nie jest, warto, szaleć z krojem pisma. Jeżeli już się zdecydujesz, na jeden krój pisma miej, drugi przygotowany w zapasie i korzystaj tylko z tych dwóch. Im więcej tym Twoja strona gorzej wygląda.

Uwzględnij linię zanurzenia.

Wchodzisz na losową stronę i co widzisz? Masz przed oczami obraz powyżej linii zanurzenia. Jeżeli i naszła Cię ochota, aby, przewinąć dalej jest to punkt dla autora strony! I o to właśnie w tym chodzi!

Nagłówki.

Pamiętaj, że nagłówki, które najlepiej się sprawdzają, są, ze znacznikami H1, H2 i maksymalnie H3. Używając, innych niż te trzy wymienione nikogo nie przyciągniesz, z uwagi i wyjdzie, a nie o to nam chodzi.

Długość akapitów.

Pamiętaj, że długość akapitów również jest ważne, aby wzrok się nie zmęczył.

Wypunktowania.

Pamiętaj, jeszcze o wypunktowaniach jest, tak samo, jak z akapitami, ponieważ wzrok przy zbitej treści szybciej się męczy, zastosuj, wypunktowania do maksymalnie 10 sztuk na raz.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Wirtualny Świat, Rzeczywiste Umiejętności: Samorozwój w Epoce Cyfrowej

Wirtualny Świat, Rzeczywiste Umiejętności: Samorozwój w Epoce Cyfrowej W dzisiejszych czasach, kiedy…

Rola inteligencji emocjonalnej i umiejętności miękkich w rozwoju zawodowym

W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, rola…

Opieka nad osobami starszymi. Kilka aspektów do rozważania.

Natura w służbie twojego zdrowia: internetowy sklep zielarski. Od najdawniejszych czasów człowiek…

Dorabianie na studiach dziennych: Jak łączyć naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego?

Studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z wybranym…