Biszkopt to podstawa ciast, która – według wielu osób – bardzo często się nie udaje. Upieczony biszkopt nie wyrasta, lub opada. Niekiedy okazuje się, że jest w nim zakalec. Taki biszkopt najczęściej nadaje się już tylko do wyrzucenia. Oczywiście zawsze można kupić biszkopt gotowy, sprzedawany często jako spód do tortu. Te biszkopty mogą jednak zawierać sporo niekoniecznie zdrowych dodatków. Na pewno też w składzie będą mieć konserwanty. O wiele lepszą opcją jest upieczenie biszkoptu według sprawdzonego przepisu. Biszkopt z tego przepisu wyrasta zawsze. Rośnie wysoki, jest miękki i puszysty, łatwo go przeciąć. Może stanowić element tortu, lub dowolnego ciasta z kremem albo innymi dodatkami. Co ważne, jest to biszkopt bez proszku do pieczenia. Z pewnością więc będzie smakować wszystkim, także tym, którzy szybko wyczuwają w cieście charakterystyczny posmak proszku do pieczenia.
Składniki na biszkopt
- mąka tortowa. Nie więcej niż 140 gram. Wystarczy użycie niecałej szkanki mąki
- mąka ziemniaczana czyli popularna skrobia ziemniaczana. Wystarczy 50 gram, czyli – mniej więcej – 1/3 szklanki
- 7 dużych jajek. Świetne do biszkoptu są jajka dobrej jakości. Idealnie sprawdzają się jaja wiejskie. Co ważne, przy przygotowywaniu ciasta muszą mieć one temperaturę pokojową, koniecznie więc dużo wcześniej trzeba je wyjąć z lodówki
- bardzo drobno mielony cukier. Wystarczy 150 gram, czyli niecała szklanka cukru
Przygotowanie ciasta
W niewielkiej misce należy umieścić obie mąki i ze sobą je dokładnie wymieszać. Dobrze jest je także przesiać, by nie były ubite. Jeśli napowietrzą się dzięki przesianiu ich przez sitko, biszkopt wyjdzie lepszy
Ubijanie jajek
Najpierw należy rozbić wszystkie jajka i oddzielić żółtka od białek. Bardzo ważne jest by zrobić to dokładnie. Białka trzeba umieścić w większym naczyniu i ubijać mikserem, na początku ustawiając go na niskie obroty, w miarę ubijania zaś obroty miksera zwiększać. Ważne jest by nie ubijać białek zbyt długo, bowiem ubita piana może opaść.
Do ubitej piany powoli trzeba dodawać cukier, cały czas pianę miksując. Sam proces ubijania piany z cukrem będzie więc trwać długo. Ważne jest to, by cukier w białku dokładnie się rozpuścił. Po dodaniu całego cukru i rozpuszczeniu go w pianie z białek, masa powinna być dużo gładsza niż wcześniej. Z pewnością też będzie bardzo błyszcząca.
Do masy można zacząć dodawanie żółtek. Podczas dodawania konieczne jest dalsze mieszanie masy. Przy dodawaniu żółtek obroty miksera być jak najmniejsze. Można też masę mieszać ręcznie. Gdy wszystko już jest wymieszane, do masy dodaje się zmieszane mąki i wszystko dokładnie miesza. Ważne jednak jest to, by masy nie mieszać już ani długo, ani szybko.
Pieczenie biszkoptu
Najpierw trzeba przygotować tortownicę o średnicy 26 cm. Spód tortownicy należy wyłożyć papierem do pieczenia. Boki mogą pozostać takie jak są. Nie ma potrzeby smarowania ich tłuszczem. Tortownicę zapinamy, do środka przekładamy ciasto i wyrównujemy jego wierzchnią część.
Kolejnym etapem jest rozgrzanie piekarnika. Konieczna temperatura to 180 stopni. W piekarniku trzeba włączyć obie grzałki i termoobieg. Po kilku minutach pieczenia biszkoptu, temperaturę należy obniżyć do 170 stopni.
Czas pieczenia biszkoptu to 30, do – maksymalnie – 35 minut. Biszkopt jest gotowy, jeśli patyczek wbity w ciasto i wyciągnięty z niego jest suchy. Oczywiście nie można otwierać piekarnika i wysuwać ciasta zbyt często, wtedy bowiem z pewnością biszkopt opadnie.
Po upieczeniu można wyjąć biszkopt z piekarnika. Aby nie opadł, wyjmowanie go z formy można zacząć dopiero po kilku minutach od pieczenia, lub po całkowitym wystudzeniu. Aby wyjąć biszkopt z formy, trzeba nożem delikatnie odciąć go od ścianek, po czym formę przewrócić na drugą stronę, rozpiąć i delikatnie zdejmować.
Całkowicie wystudzony biszkopt można ciąć na mniejsze krążki, a nawet przechowywać przez 2-3 dni w chłodnym miejscu. Aby nie wysechł, konieczne jest jednak szczelne zapakowanie ciasta.