Naciągnięcia mięśni są bardziej powszechne niż wielu ludzi myśli, i chociaż mają tendencję do występowania częściej wśród sportowców, każdy może cierpieć z ich powodu. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się ich unikać, a jeśli już się pojawią, wiedzieć, jak je odpowiednio leczyć.
Na czym polega naciągnięcie mięśni?
Nadwyrężenie mięśnia występuje, gdy mięsień jest nadmiernie rozciągnięty, powodując zerwanie niektórych włókien mięśniowych lub nawet całego ścięgna, lub mięśnia. Ten bolesny uraz może być spowodowany wypadkiem, niewłaściwym użytkowaniem mięśnia lub jego przeciążeniem. Dlatego każda aktywność fizyczna, nadmierny wysiłek, nieodpowiednia rozgrzewka przed sportem lub słaba elastyczność mogą spowodować naciągnięcie mięśnia. Naciągnięte mięśnie mogą również wystąpić u osób starszych, osób cierpiących na zapalenie ścięgien lub każdego, kto ma bardzo powtarzalny ruch.
Przyczyny naciągnięcia mięśni.
Siedzący tryb życia.
Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn, które mogą powodować ściągnięte mięśnie. Ważne jest, aby zapewnić mięśniom ruch, a to oznacza poruszanie się. Nie wykonywanie żadnych ćwiczeń spowoduje, że mięśnie staną się sztywne i stopniowo staną się bardziej podatne na tego typu kontuzje. Dlatego też nie tylko z oczywistych względów zdrowotnych, ale również w celu uniknięcia nadwyrężenia mięśni, ważne jest, aby utrzymać ciało w aktywności i zachować ruchliwość mięśni.
Brak rozgrzewki.
Rozgrzewka przed ćwiczeniami jest niezbędna, aby uniknąć naciągnięć, ponieważ u sportowców wiele z nich jest spowodowanych brakiem rozciągania. Wskazane jest nauczyć się prawidłowej rozgrzewki i w razie potrzeby zwrócić się do profesjonalistów, gdyż pozwoli to rozciągnąć nie tylko niektóre kończyny, ale całe ciało, a co za tym idzie ograniczy pojawienie się naciągnięć mięśni. Jedną z opcji jest rozpoczęcie rozgrzewki od góry w dół, zaczynając od szyi, a kończąc na stopach. Wskazane jest wykonanie co najmniej dziesięciu powtórzeń po dziesięć ruchów.
Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Złe wykonanie ćwiczeń z obciążeniem może być kolejną przyczyną naciągnięcia mięśni. Z tego powodu należy skorzystać z pomocy eksperta, aby poznać właściwy sposób wykonywania ruchów i ćwiczeń, a także liczbę powtórzeń i szacowany czas dla każdego z nich. Lepiej jest wykonać więcej powtórzeń z mniejszym ciężarem, niż zmuszać się do wykonania ćwiczenia ze zbyt dużym ciężarem w stosunku do tego, co nasze mięśnie są gotowe utrzymać.
Nieprawidłowa postawa ciała.
Utrzymanie dobrej postawy ciała jest niezbędne. Mięśnie mogą być powoli i stopniowo kontuzjowane przez złe lub nieprawidłowe ruchy i postawę podczas siedzenia, chodzenia itp. Dlatego utrzymanie szyi w pozycji wyprostowanej, pleców w pozycji wyprostowanej i ramion w miejscu jest niezbędne, aby uniknąć naciągnięcia mięśni.
Niewystarczające nawodnienie organizmu.
Nawodnienie jest bardzo ważne, aby zmniejszyć ich wygląd. Utrata płynów podczas ćwiczeń ma wpływ na zdrowie mięśni. Konieczne jest więc wypijanie co najmniej półtora litra wody dziennie, aby utrzymać nawodnienie organizmu przez cały dzień.
Zła dieta.
Dieta jest kolejnym kluczowym aspektem, aby uniknąć ściągnięcia mięśni. Żywność dostarcza substancji takich jak wapń, magnez i żelazo, które pomagają mięśniom. Brak minerałów może prowadzić do bólu mięśni, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie swojej diety i spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, magnez i wapń.
Objawy naciągniętych mięśni.
1. Silny ból w okolicy stawu.
2. Trudności w chodzeniu lub poruszaniu częściami ciała.
3. Słabość mięśni.
4. Pojawienie się fioletowej plamy spowodowanej wynaczynieniem krwi.
5. Obrzęk dowolnej części ciała lub wyższa niż zwykle temperatura.
Co robić w przypadku naciągnięcia mięśni?
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zamiar pociągnąć za mięsień, zaleca się umieszczenie okładu z lodu owiniętego w ręcznik na około piętnaście minut, a jeśli ból lub obrzęk nie zmniejszy się, najlepszą opcją jest wizyta u lekarza, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy może to być pociągnięcie lub całkowite zerwanie. Dokładne badanie pomoże określić rodzaj urazu i jego ciężkość.
Leczenie lecznicze polega najczęściej na odpoczynku chorego miejca lub stosowaniu leków przeciwzapalnych. Do ich przyjmowania konieczna jest recepta lekarza. Dodatkowo do powrotu do zdrowia niezbędna może być również fizjoterapia. Należy je rozpocząć jak najszybciej, aby zapewnić jak najszybszy powrót do codziennych obowiązków.