Początek roku jest dość ekscytujący. Poczucie, że rozpoczyna się coś nowego, skłania nas do zmian. Najczęściej pragniemy zmienić coś w sobie, tak by poczuć się lepszą wersją siebie. Wszystko po to, by czerpać ze zwykłej codzienności więcej satysfakcji. Mieć więcej energii, prezentować się atrakcyjniej, rozwijać się i dobrze spełniać swoje obowiązki. Z pewnością udany, kolejny rok, definiują nasze osiągnięcia i samopoczucie. Dlatego, warto tworzyć noworoczne postanowienia i ambitnie podejść do ich wypełniania. Choć trzeba przyznać, że w praktyce sprawa nie jest prosta! Nowe cele wymagają konkretnych i systematycznych działań. W tym przypadku często szybko tracimy motywację. Jak sprawić, by tym razem się udało? O tuż nowe cele zazwyczaj wymagają, wypracowania dobrych nawyków! Jest to swojego rodzaju wyzwanie. Nie da się ukryć, że zawsze początek drogi będzie wymagający. Jednak nowy rok, to doskonały moment, by zmierzyć się z wyzwaniami. O to kilka rad, jak wypracować dobre nawyki!

5 kroków do wypracowania dobrych nawyków!

Wyznaczenie realnych celów. Zgubne nierzadko jest dla nas narzucanie sobie nagle i zbyt dużo. Oczywiście warto podejść do sprawy ambitnie. Jeśli jednak chcemy, naprawdę wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych musimy stworzyć realny plan. Jeśli chcemy w nowy rok, włączyć do swojej codzienności 5 nowych elementów, co najmniej 3 odłóżmy na później. Lepiej zacząć od 2 sprawić, by stały się codziennym nawykiem, a następnie włączać kolejne. Istotna jest tu cierpliwość i samodyscyplina. Warto pamiętać, że jeśli do tej pory nie robiliśmy dla siebie zbyt wiele, to każdy najmniejszy krok będzie teraz naszym osobistym progresem. Jednak, by się stał, sukcesem wymaga wypracowania nawyku.

Doprecyzowanie celów i działań. To bardzo istotne, abyśmy dokładnie wiedzieli jak działać, by przybliżać się do swojego celu. Noworoczne postanowienia mogą być bardzo różne. Do popularnych zalicza się: naukę języka obcego, schudnięcie, zadbanie o cerę, wymodelowanie sylwetki, czy poświęcenie czasu rodzinie. Do ich osiągnięcia potrzeba natomiast konkretnych działań. Najlepiej zacząć od drobiazgów np. powtórzenia 10 słówek dziennie w danym języku, krótkiego jogging, porannego rozciągania, czy wypicia szklanki wody z cytryną rano lub 1 telefonu do 1 bliskiej osoby na dzień.

Odpowiedni, konkretnie określony czas. To bardzo istotny element! By, dana czynność mogła stać się naszym stałym, dobrym nawykiem najlepiej, jeśli będzie powtarzana w konkretnym momencie i systematycznie. Dobrze ją wpleść przed lub po czymś, co i tak zwykle wykonujemy. Wówczas łatwiej będzie o tym pamiętać i zmotywować się do wykonania. Np. przed wieczorną kąpielą, wykonać rytuał pielęgnacyjny twarzy, czy też przed śniadaniem wykonać krótki trening rozciągający i pobudzający metabolizm. Ma to być codzienny wyzwalacz np. „przed śniadaniem”, „po wstaniu z łóżka”, „po umyciu zębów”, „po powrocie do domu”

Wtajemniczenie kogoś w swoje plany! Zazwyczaj nowe cele mają posłużyć konkretnie nam — naszej samo satysfakcji i samopoczuciu. Dlatego, wydaje nam się, że wystarczy, abyśmy sami przed sobą odpowiadali z tego, jak się wywiązujemy z działań, przybliżających nas do celów. To błąd! Wówczas łatwo znaleźć wymówki. W momencie jednak gdy komuś przedstawimy swoje plany, czujemy się mocniej zobowiązani do wywiązania z postanowień. Choć, to dla kogo to robimy, się nie zmienia, to świadomość, że ktoś wie i być może obserwuje nasze postępy działa niezwykle motywująco. Zatem warto śmiało wtajemniczyć przyjaciółkę, partnera, czy też inną bliską osobę w nasze noworoczne postanowienia!

Motywowanie i nagradzanie się! Poza realnym i dobrze opracowanym planem działania warto posiadać jakiś element będący czynnikiem motywującym nas. Opcji jest wiele! Mogą to być książki, osoby będące dla nas przykładem, czy aspiracje zawodowe. Kiedy celem jest wymodelowanie sylwetki lub schudnięcie możemy obserwować trenerów w mediach społecznościowych, którzy stale dostarczają dawki motywacji. Jeśli chcemy podnieść swój poziom komunikacji w języku obcym, może warto zafundować sobie, chociażby krótką wycieczkę zagraniczną? Za nim na nią pojedziemy, będziemy mieć motywację do prężnej nauki, a sama wycieczka również będzie świetną lekcją. Poza wyszukiwaniem sobie czynników motywujących warto obserwować swoje postępy, które również będą napędzać do działania. Nagradzanie się drobnymi przyjemnościami również będzie dobrym motywatorem!

Ile trwa wytworzenie nawyku?

To kwestia dość indywidualna, ale szacuje się, że zazwyczaj około 2 miesiące trwa wypracowanie nawyku. Oznacza to, że tyle czasu potrzebujemy na to, by dana, nowa czynność w naszym życiu została zautomatyzowana. Zanim faktycznie będzie ona zwykłym, stałym nawykiem, musimy włożyć trochę pracy i skupienia nad nią. Z pewnością jednak warto stawiać sobie tego rodzaju wyzwania. Każda dobra, codzienna praktyka przełoży się na naszą korzyść. Poziom energii, samopoczucie, czy satysfakcje.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Co zrobić, gdy zaczynasz tracić ochotę na seks?

Utrata apetytu seksualnego jest bardzo częsta u statecznych par. Pożądanie seksualne jest…

Dania z białej fasoli, wobec których nie przejdziesz obojętnie!

Biała fasola to nie tylko smaczny dodatek do wielu dań, ale również…

10 pomysłów na relaksujące wieczory w zaciszu domowym

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w ciągłym pędzie, a presja wykonywanych…

Sprawdzony przepis na biszkopt – musisz go spróbować!

Biszkopt to podstawa ciast, która – według wielu osób – bardzo często…